top of page

BHMS Faculty & Staff

Abdow

Jessie Abdow

Upper Elementary Teacher - West

Benvegna

Kim Benvegna

Lower Elementary Teacher - Atlantic Ocean

Chance

Damani Chance

MAP Teacher

Clarkson

Heather Clarkson

Early Childhood Support

DiRenzo

Anthony DiRenzo

Middle School Teacher & Curriculum Coordinator

Eremin

Kerry Eremin

Learning Specialist

Gauthier

Christine Gauthier

Preschool Teacher - Room 2

Iannuzzi-Sherman

Alessia Iannuzzi-Sherman

Lower Elementary Teacher - Indian Ocean

Lam

Sophie Lam

Middle School Teacher

McCann

Caroline McCann

Early Childhood Support

Molina

Pachi Molina

Spanish Teacher

Oriola

Sam Oriola

Early Childhood Support

Quintanilla

Blanca Quintanilla

Preschool Teacher - Room 2

Riep

Marisa Riep

School Nurse

Saburi

Misa Saburi

MAP Coordinator

Schmelzer

Krysten Schmelzer

Drama Teacher & Middle School Production Director

Skodnek

Claire Skodnek

Early Childhood Support

Walker-Randolph

Robin Walker-Randolph

Chief Financial Officer

Williams

Dawn Williams

Director of Enrollment Management and Tuition Assistance

Almeda

Micaela Almeda

Lower Elementary Teacher - Pacific Ocean

Bode

Anne Bode

Learning Specialist

Chandhok

Lena H. Chandhok

Art Teacher

Cowart

Kate Cowart

Middle School Teacher

Duvall

Rebecca Duvall

Librarian

Flanigan

Stephanie Flanigan

Head of School

Gopie

Kawall Gopie

Front Desk and Office Manager

Jean

Anika Jean

Preschool Teacher - Room 1

Leff

Roxanne Leff

Assistant Head of School

McKenzie

Solange McKenzie

Preschool Teacher - Room 3

Morris

Alex Morris

Upper Elementary Teacher - East

Osborne

Sha-Shanna Osborne

Twos Teacher - Room B

Reiss

Kathy Reiss

School Psychologist

Rivera

Eliseo Rivera

Tech Integrator & Photography Teacher

Saunders

Peter Saunders

Technology Director

Securo

Lisa Securo

Preschool Teacher - Room 1

Szuhay

Kelly Szuhay

Preschool Teacher - Room 2

Wallis

Hilary Wallis

Director of Communications and Marketing

Wong

Peter Wong

Facilities Assistant

Amirov-Watkins

Alex Amirov-Watkins

VAPA Coordinator and Dance Teacher

Brady

Lee Brady

Lower Elementary Teacher - Atlantic Ocean

Chantilou

Deval Chantilou

Security Officer

Daniel

Bryn Daniel

Lower Elementary Teacher - Indian Ocean

Eggenberger

Jules Eggenberger

Assistant to the Head of School

Francis

Kenyatta Francis

Controller

Gorbunova

Tanya Gorbunova

Culinary Arts Teacher

Jones

Anna-Suya Jones

Upper Elementary Teacher - North

Manack

Lindsay Manack

Early Childhood Support

McLoughlin

Lucy McLoughlin

Director of Development

Nogueras

Coral Nogueras

Lower Elementary Teacher - Pacific Ocean

Pascall

AJ Pascall

MAP Teacher

Reyes

Seda Reyes

Twos Teacher - Room B

Roman

Arthur Roman

MAP Teacher

Saunov

Eugene Saunov

Senior Accountant

Seelinger

Michele Seelinger

Director of Early Childhood Programs

Thomas

Nicole Thomas

Twos Teacher - Room A

Wells1

Asher Wells

MAP Teacher

Beckford

Nadia Beckford

PE & Health Teacher, Coach, Athletics Coordinator

Cancél

Shari Lee Cancél

Preschool Teacher - Room 3

Chiqui

Manuel Chiqui

Facilities Assistant

Devine

Lindsey Devine

PE and Health Teacher, Coach

Emery

Tommy Emery

Upper Elementary Teacher - West

Gately

Mike Gately

Middle School Teacher

Gottlieb

Renna Gottlieb

Learning Specialist

Knightly

Sam Knightly

Art Teacher Leave Replacement

McBride

Gillian McBride

Upper Elementary Teacher - North

Mion

Nicole Mion

Associate Director of Communications

O'Berry

Skyler O'Berry

MAP Teacher

Puckett-Gabrielsen

Helen Puckett-Gabrielsen

Music Teacher

Richie

Lena Richie

Upper Elementary Teacher - East

Romero

Kathira Romero

Associate Director of Admissions

Savinon

Jason Savinon

Director of Facilities

Sencion

Yelena Sencion

Twos Teacher - Room A

Trimm

Jody Trimm

Head of Elementary Programs

Wells2

Scarlet Wells

MAP Teacher

bottom of page